Kūdikio čiulptukas

Didelė dalis kūdikių, dar būdami gimdoje, čiulpia nykštį. Stiprus poreikis čiulpti išlieka ir po gimimo. Kūdikis čiulps, kai bus alkanas, kai jausis mieguistas ar nuliūdęs. Šis įprotis mažylius atpalaiduoja ir ramina. Norėdamas patenkinti poreikį žįsti, kūdikis gali panaudoti įvairias „priemones“: mamos krūtį, čiulptuką, savo nykštį, žaislą ar antklodę. Retas kūdikis nerodo poreikio čiulpti, todėl pirmaisiais gyvenimo metais čiulptukas tampa ištikimu „draugu“ daugeliui kūdikių.

Čiulptukas. Taip ar ne?

Dėl čiulptuko naudojimo kyla daug debatų. Pateikiamos kelios nuomonės, nurodančios čiulptuko naudojimo privalumus ir trūkumus: jis padeda kūdikiui nurimti, tuomet mažylis lengviau užmiega. Dauguma kūdikių suranda įvairių būdų patenkinti čiulpimo refleksą – jie čiulpia savo nykštį ar antklodės kampą. Tada galbūt geriau būtų pasiūlyti jam čiulptuką.

Iš kitos pusės teigiama, kad čiultpukas trukdo tinkamai vystytis kūdikio žandikauliui. Tačiau šiuo metu čiulptukai kuriami pasitariant su odontologais ir ortodontais, siekiama, kad čiulptuko forma būtų anatomiškai pritaikyta bei netrikdytų žandikaulio vystymosi, būtų saugi kūdikio nusiraminimo priemonė pirmaisiais gyvenimo metais.

Kokį čiulptuką rinktis?

Čiulptukai gaminami iš sintetinio silikono arba natūralaus latekso. 

Lateksas yra kiek švelnesnis, tačiau kai kuriems vaikams gali sukelti alergines reakcijas. Be to, lateksiniai žindukai greičiau sudyla nei silikoniniai.

Silikoniniai žindukai gaminami iš labai tankios medžiagos, todėl yra mažiau elastingi. Taip pat nuolat reikėtų patikrinti žinduką, nes kūdikis mažais dantukais jį gana lengvai gali pažeisti. Jei matote aiškius įtrūkimus, tokį žinduką pakeiskite nauju.

Kokie bebūtų šių medžiagų pliusai ir minusai, dažniausiai kūdikis „nusprendžia“ savarankiškai, kuris žindukas jam priimtinesnis. Todėl leiskite mažyliui išbandyti kelis čiulptukų variantus, kad išsirinktų tinkamą.

Kaip atpratinti kūdikį nuo čiulptuko?

Pradėti atpratinti kūdikį nuo čiulptuko rekomenduojama sulaukus 2 metukų, nes nuo tokio amžiaus čiulptukas gali neigiamai įtakoti gomurio formavimąsi. Galite pasikonsultuoti su mažylį prižiūrinčiu gydytoju ar odontologu.

Nors kūdikį atpratinti nuo čiulptuko gali būti gana sudėtingas procesas, tačiau žinant kelias gudrybes, galima sumažinti kylančią įtampą:

  • Reikėtų lėtai, bet nuolat mažinti laiką, kurį vaikas praleidžia su čiulptuku, bei apriboti jo naudojimą tam tikru laiku, pvz., prieš miegą.
  • „Padovanoti“ čiulptuką kitam kūdikiui, paaiškinant, kad šiam mažyliui čiulptukas reikalingesnis nei Jūsų vaikučiui, kuris jau pakankamai didelis.
  • Suorganizuokite apsilankymą pas čiulptuko fėją! Kartu su mažyliu padėkite čiulptuką už durų ar ant palangės, o čiulptukų fėja jį pasiims, palikdama dovanėlę.