Folinė rūgštis arba folatai nėštumo laikotarpiu

Folatai yra vienas svarbiausių vitaminų besilaukiančioms mamoms. Dažnai galvojama, kad folatai yra ta pati folio rūgštis, tačiau taip nėra. Folatas reiškia vandenyje tirpų vitaminą. Folio rūgštis yra sintetinė vitamino forma, kuri pateikiama kaip maisto papildas.

Folatai yra labai svarbūs būsimoms mamoms - nėštumo metu moterims reikia žymiai daugiau folatų. Čia rasite daugiau informacijos, kurią naudinga žinoti apie folatus ir folio rūgštį nėštumo metu.

Kas yra folio rūgštis ir folatai?

Folatai yra aktyvi, tirpi vandenyje vitamino B forma . Ji randama tiek augalinės, tiek gyvūninės kilmės maisto produktuose. Terminas folio rūgštis/folatai kilo iš lotynų kalbos žodžio “folium” (lapas). Šis vitaminas pirmiausia buvo išgautas iš špinatų lapų.

Žmogui suvartojus folato, organizmas jį paverčia tetrahidrofolatu . Ši medžiaga yra būtina sklandžiam ląstelių augimui ir jų dalijimuisi. Tai ypač svarbu laukiamo vaikelio augimui ir vystymuisi.

Su maistu gauto folato kiekis, palyginus su organizmo poreikiu nėštumo metu, paprastai jo nepadengia. Todėl vartojami folio rūgšties papildai.

Galima sakyti, kad folio rūgštis yra dirbtinai pagaminta folato forma.

Dėmesio!

Folio rūgšties svarbu neperdozuoti. Reikia atkreipti dėmesį į folatų ir folio rūgšties konversijos koeficientą. Maiste 0,5 mikrogramo folio rūgšties atitinka 1 mikrogramą folato.

Kodėl folio rūgštis arba folatai yra tokie svarbūs nėštumo metu?

Folio rūgštis yra vienas svarbiausių vitaminų nėštumo metu. Kyla klausimas, kokia folinės rūgšties svarba Jums bei Jūsų kūdikiui ir kodėl ją reikia vartoti? Pagrindinės priežastys:

 • Folio rūgštis dalyvauja ląstelių augime ir dalijimesi, todėl tai vienas iš veiksnių užtikrinančių sklandų kūdikio vystymąsi.
 • Tai svarbu kūdikio smegenų vystymuisi ir kraujodaros formavimuisi.

Mūsų patarimas:

Jei planuojate turėti vaikelį, rekomenduojame pasitarti su savo gydytoju dėl papildomos folio rūgštes vartojimo.

Folio rūgšties trūkumas

Folio rūgšties trūkumas slopina tinkamą ląstelių augimą ir gausų naujų kraujo ląstelių susidarymą. Tai yra procesai, kurie svarbūs kiekvienam žmogui.

Nėštumo metu folio rūgštis yra ypač svarbi, nes būsima mama turi rūpintis ne tik savimi, bet ir laukiamu vaikeliu.

Folio rūgšties trūkumo sukeltos problemos

 • mamos anemija
 • įgimta kūdikio stuburo smegenų išvarža (lot. pina bifida)
 • įgimti kūdikio smegenų pažeidimai
 • galimi kiti pažeidimai, kurie dar tiriami (pvz., priešlaikinis gimdymas, šlapimo sistemos defektai, kiškio lūpa, vilko gomurys, širdies ydos)

Folio rūgšties trūkumo prevencija

Sužinojus apie nėštumą ir pasitarus su gydytoju, svarbu laiku pradėti vartoti folio rūgšties papildus. Tai viena iš prevencijos priemonių išvengti folio rūgšties trūkumo ir su juo susijusių komplikacijų. Jei nėštumas dar tik planuojamas, taip pat naudinga gerti folio rūgštį.

Folio rūgšties trūkumo simptomai

 • nuovargis
 • silpnumas
 • dirglumas ir (arba) depresija
 • blyški oda
 • galvos svaigimas
 • apsunkintas kvėpavimas

Sunkiais atvejais:

 • raudonas ir skaudantis liežuvis
 • sutrikęs skonio pojūtis
 • viduriavimas ir svorio kritimas

Svarbu!

Šie simptomai nebūtinai rodo folio rūgšties trūkumą - jie gali rodyti ir kitas ligas. Todėl, pasireiškus bet kuriam minėtam požymiui, visada svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kad sužinotumėte jų priežastį.

Folio rūgšties trūkumo gydymas

Folio rūgšties trūkumas sukelia labai panašius simptomus, kaip ir trūkstant  vitamino B12. Atsižvelgiant į tai, atliekamas kraujo tyrimas. Jei kraujo tyrimas rodo folio rūgšties trūkumą, gydytojas skirs papildų.

Tačiau nėštumo metu kiekviena moteris papildomai turėtų vartoti folio rūgštį. Štai kodėl gydytojai paprastai jį skiria pirmos konsultacijos metu.

Folio rūgšties svarba ruošiantis nėštumui

Jei ruošiatės artimiausiu metu nėštumui, tai turėtumėte pradėti vartoti folio rūgštį gerokai prieš pastojimą. Geriausia pradėti, baigus vartoti kontraceptines priemones. Idealiu atveju folio rūgštį būtų gerai pradėti gerti likus mažiausiai mėnesiui iki pastojimo. Norėdami sužinoti, kada yra didžiausia tikimybė pastoti, naudokite ovuliacijos skaičiuoklę.

Sklando gandai, kad folio rūgštis gali turėti įtakos sklandesniam pastojimui. Tačiau tai dar nėra moksliškai patvirtinta. Mes žinome, kad folio rūgštis teigiamai veikia organizmo hormonus, kurie gali paskatinti nėštumą.

 

Kodėl folio rūgštis taip pat svarbi žindyvėms?

Motinos piene be daugelio kitų maistinių medžiagų taip pat yra folatų. Tai reiškia, kad žindymas taip pat aprūpina vaikutį šiuo svarbiu vitaminu, kuris palaiko sveiką kūdikio augimą, skatindamas ląstelių dalijimąsi ir augimą bei kraujodarą.

Patarimas:

Kūdikiui gimus folio rūgštis arba folatas yra esminis sveiko kūdikio augimo elementas. Mama, žindydama savo mažylį, suteikia šio vitamino kartu su savo pienu. Jei mama dėl tam tikrų priežasčių negali žindyti savo kūdikio, tai HiPP ORGANIC COMBIOTIC® yra vienintelis prekės ženklas su Metafolin®.

*Metafolin® yra registruotas Merck KGaA prekės ženklas, Darmštadtas, Vokietija.

Daugelis gydytojų ir Vokietijos mitybos draugija žindymo laikotarpiu rekomenduoja papildomai vartoti folio rūgšties. Šis vitaminas yra naudingas ne tik kūdikiui, bet ir mamai. Po gimdymo ir žindymo periodu sveika mityba ypač svarbi norint atgauti jėgas ir įveikti naujus šeimos gyvenimo iššūkius.

Tai būtina aptarti su savo gydytoju, nes yra įvairių nuomonių dėl folio rūgšties vartojimo žindymo laikotarpiu. Todėl geriausia, jei gydytojas po nuoseklaus ištyrimo, atsižvelgdamas į konkrečias aplinkybes, priims sprendimą. 

Maistas, kuriame yra folatų?

Daug folatų yra žalumynuose, daržovėse (pvz., brokoliuose, avokaduose), pomidoruose, bulvėse, kiaušiniuose, mėsoje ir pilno grūdo produktuose. Tačiau folatai yra nestabilūs, pažaidūs aplinkos poveikiui: juos gali sunaikinti karštis, šviesa ir deguonis. Taigi nėštumo laikotarpiu gauti pakankamai folatų iš maisto beveik neįmanoma.

Nepaisant to, yra keletas maisto produktų, kurių reikėtų valgyti daugiau, norint išvengti folatų trūkumo ir apsaugoti laukiamą vaikelį:

 • lapinės daržovės, pvz., salotos ar špinatai
 • ankštiniai augalai, pvz., žirniai ar sojos pupelės
 • kiaušinio trynys
 • kepenys (tik nedideliais kiekiais)
 • daržovės, pvz., šparagai, pomidorai, kopūstai ar paprikos, avokadai
 • riešutai
 • viso grūdo produktai
 • kviečių sėlenos

Folio rūgšties papildai nėštumo metu - ką turėtumėte prisiminti

Norint išvengti folatų trūkumo nėštumo laikotarpiu, svarbu visavertė mityba, vartojant folatais turtingus maisto produktus. Aukščiau galite rasti, kokie maisto produktai yra svarbūs. Taip pat kasdien reikėtų vartoti papildomą folio rūgštį, kurią gali skirti gydytojas.

Nėštumo metu reikėtų gauti 550 mikrogramų folatų ekvivalento per parą. Maždaug 400 mikrogramų turėtų būti gaunama iš folio rūgšties papildo, likusią dalį - 150 mikrogramų - geriausia gauti su maistu. Tokiu būdu bus pasiektas tinkamas balansas.

Be to, rekomenduojame pasitarti su savo gydytoju, ar folio rūgšties papildą reikia vartoti visą nėštumo laikotarpį.

Vokietijos mitybos draugija (DGE) paprastai rekomenduoja tokį paros kiekį:

Amžius Folatų ekvivalento kiekis per dieną, mg
Nuo 0 iki 4 mėnesių 60 mikrogramų
Nuo 4 iki 12 mėnesių 80 mikrogramų
Nuo 1 iki 4 metų 120 mikrogramų
Nuo 4 iki 7 metų 140 mikrogramų
Nuo 7 iki 10 metų 180 mikrogramų
Nuo 10 iki 13 metų 240 mikrogramų
Nuo 13 metų 300 mikrogramų
Nėščioji 550 mikrogramų
Žindyvė 450 mikrogramų

Svarbūs klausimai apie folio rūgštį ir folatus

Kas atsitiks, jei pamiršiu išgerti folio rūgšties papildo?

Nėštumo metu reikia kasdien vartoti folio rūgšties papildą. Tačiau tai nebus pasaulio pabaiga, jei vieną dieną pamiršite jo išgerti. Kitą dieną nereikia papildo vartoti dvigubai daugiau. Jei dėl to nesate tikra, geriausia apie tai pasitarti su gydytoju.

Ar gali būti per daug vartojama folio rūgšties?

Neramina, ar per didelis folio rūgšties vartojimas nėštumo metu gali pakenkti mamai ar vaikeliui? Apskritai kol kas nėra pastebėta, kad folio rūgšties perdozavimas turėtų kokių nors rimtų pasekmių. Tačiau gali pasireikšti nedidelis šalutinis poveikis. Tai gali būti:

 • susijaudinimas
 • virškinimo trakto problemos
 • pykinimas

Nepaisant to, per dieną neturėtumėte suvartoti daugiau kaip 1000 mikrogramų folio rūgšties. Jei pastebėjote šalutinį poveikį, atsiradusį po folio rūgšties papildo, nedelsdami nutraukite jo vartojimą ir pasitarkite su savo gydytoju.

Daugiau apie Subalansuotą ir sveiką mitybą nėštumo laikotarpiu.

Folio rūgštis su jodu ar be jo?

Daugelis folio rūgšties papildų yra praturtinti jodu, nes dažnai suaugusiesiems jo trūksta. Kadangi jodas yra svarbi maistinė medžiaga, kurios nėštumo metu reikia pakankamai vartoti, tai toks derinys gali būti geras pasirinkimas..

Vis dėlto reikėtų būti atsargesniems, jei yra skydliaukės problemų. Tokiu atveju turėtumėte atsisakyti jodo. Rekomenduojame tai aptarti su savo gydytoju.

Ar verta vartoti žuvų taukų papildus?

Žuvų taukų papildai taip pat rekomenduojami nėščioms moterims, ypač jei maisto racione nėra pakankamai riebios jūros žuvies. Šie papildai suteikia vertingų omega-3 riebalų rūgščių, kurios yra labai svarbios nėštumo laikotarpiu, nes prisideda prie vaikelio smegenų vystymosi. Taip pat yra produktų, kurių sudėtyje yra folio rūgšties. Iš jų organizmas pasisavina svarbias maistines medžiagas, kurių reikia nėštumo laikotarpiu.

 

Informacija apie autorių:

Anja Schröder - mama, daugelį metų rašo, kaip laisvai samdoma darbuotoja, keliuose šeimos tinklaraščiuose. Daugiausia dėmesio ji skiria šeimos temoms ir savo tekstuose dalinasi savo žiniomis ir patirtimi.