Kokia turi būti kasdienė kūdikio bambutės priežiūra?

Viso nėštumo metu virkštelė palaiko svarbų ryšį tarp motinos ir kūdikio. Tokiu būdu kūdikis iš mamos gauna visas reikalingas maistines medžiagas ir deguonį. Tuo pačiu metu jis pašalina atliekas iš vaiko medžiagų apykaitos procesų. Netrukus po gimdymo akušerė suspaudžia ir perkerpa virkštelę - nuo šiol tėvai turi aprūpinti savo naujagimį visomis būtinomis maistinėmis medžiagomis.

Kad išvengtumėte antrinio kraujavimo ir bambos uždegimo, turėtumėte atkreipti dėmesį į tinkamą kūdikio bambutės priežiūrą. Skaitykite apie tai, kas svarbu.

Kada ir kaip akušerė perkerpa virkštelę?

Iškart po gimdymo akušerė prispaudžia virkštelę prie kūdikio pilvuko, specialiu spaustuku ją užspaudžia  ir  perkerpa. Jei tuo metu šalia yra kūdikio tėvas, jis virkštelę gali perkirpti pats. 

Svarbu užtikrinti, kad liktų nedidelis virkštelės galiukas. Bambutės likutis ilainiui nukrenta savaime, po keletos dienų. Kai kur bambutės surišimui yra naudojami ploni siūlai. Tačiau šiandien dauguma akušerių naudoja plastikinius spaustukus, kurie yra patogesni, o bambutė gija greičiau.

Bambos priežiūra namuose: į ką atkreipti dėmėsį?

Nukirpus virkštelę, likusiai jos dalis paprastai nukrenta per 3-14 dienų. Ligoninėje akušerė pasirūpins jos priežiūra, o namuose tai lengvai galite padaryti patys.

Gera higiena yra labai svarbi, kad nepatektų infekcija. Valydami ją nebijokite – kūdikiui ji nesukelia jokio skausmo, nes bambos liekana susideda jau iš negyvų audinių. Jei elgsitės atsargiai, kūdikis visiškai nieko nejaus. 

Virkštelės priežiūros priemonės

Naujagimio virkštele rūpinkitės labai švelniai ir atsargiai. Prieš valynt nusiplaukite rankas su muilu ir šiltu vandeniu. Pasiruoškite jums reikalingas priemones

Jums reikės:

 1. Dezinfecinio skysčio (spirito ar kito dez. skysčio)
 2. Sausos servetėlės ar vatos diskelių

 

Kur galiu įsigyti šių priemonių?

Tiek dezinfecinio skysčio, tiek sertelėlių ir vatos diseklių galima įsigyti daugumoje vaistinių ar prekybos centrų. Tačiau geriausia šias priemones įsigyti vaistinėje, kur vaistininkas Jums parinktų tinkamiausius produktus.

Ar reikia naudoti specialias atsargumo priemones, siekiant apsaugoti virkštelės galiuką?

Jokių specialių priemonių naudoti nereikia. Paprastai pakanka įsitikinti, kad sauskelnės nesiliestų su bamba. Tokiu būdu, išvengiama trinties ir tuo pačiu uždegimo.

Tiesiog užlenkite sauskelnes taip, kad jos neliestų bambutės, arba naudokite sauskelnes su specialia išpjova bambutei.

Trumpas kūdikio virkštelės priežiūros vadovas

 • Kruopščiai nusiplaukite rankas.
 • Patikrinkite, ar bamba šlapiuoja ar nešvari.
 • Nešvarumus galima pašalinti virintu vandeniu, spiritu ar druskos tirpalu ir sausa kūdikių servetėle arba vatos tamponėliu. Atsargiai nušluostykite aplink bambą..
 • Jei bamba turi išdžiūti, pakanka užtepti pudros arba nusausinti švaria, sausa šluoste.
 • Būkite atsargūs, kad sauskelnės nesiliestų prie bambos.

Kaip atpažinti komplikacijas dėl blogos bambos priežiūros?

Net jei kruopščiai prižiūrėsite kūdikio bambą, kartais gali atsirasti komplikacijų. Todėl pasikonsultuokite su gydytoju šiais atvejais:

 • Jei bamba patinsta arba parausta, tai gali reikšti bambos išvaržą
 • Jei aplink bambą matote kraują, tai rodo infekciją.
 • Jei bamba nemaloniai kvepia arba atsiranda pastebima sekrecija, gali būti, kad yra infekcija.
 • Jei pasireiškia karščiavimas kartu su bet kuriuo iš aukščiau išvardytų požymių, reikia skubiai kreiptis į gydytoją. Šiuo atveju galimai uždegimas jau progresavo.

Kūdikių priežiūra: virkštelė nukrito, o kas dabar?

Kaip minėta, virkštelės likutis nukris savaime ne vėliau kaip po 14 dienų. Jokiu būdu neturėtumėte to skubinti, nes kiekvienas prisilietimas prie bambos padidina infekcijos riziką. Nesijaudinkite, jei po virkštelės nukritimo bamba šiek tiek kraujuoja.

Kūdikio bambos priežiūra nukritus virkštelei

Nukritus virkštelei rūpinimas mažylio bambtės priežiūra turi būti tęsiama. Dažnai bambos būna įdubusios į vidų, tad joje gali kauptis nešvarumų. Todėl maudydami kūdikį įsitikinkite, kad bamba yra kruopščiai išvalyta, o po maudynių būtinai ją kruopščiai nusausinkite. Bet kokia likusi drėgmė gali sukelti uždegimą. Ilgą laiką akušerės ir gydytojai rekomenduodavo nemaudyti vaikelio, kol virkšelė nebūdavo nukritusi. Buvo manoma, kad virkštelė gali gauti bakterijų per vandenį. Tačiau dabar dauguma gydytojų laikosi kitokios nuomonės. Jų nuomone, svarbu, kad po maudymosi kūdikio bamba turi būti gerai nusausinta, kad būtų sumažinata infekcijos rizika.