Kūdikio mitybos planas: nuo 4 mėnesių iki 6 mėnesio*

Motinos pienu rekomenduojama maitinti kuo ilgiau.

* Papildomi maisto produktai į kūdikio mitybą turi būti įvedami palaipsniui ne anksčiau nei kūdikiui sueina 4 mėnesiai, bet ne vėliau, nei sulaukia 6 mėnesių amžiaus.

Laikas pradėti papildomą maitinimą

Papildomą maitinimą kūdikiui pradėkite duoti ne anksčiau 4 mėnesių ir ne vėliau 6 mėnesių*. Kai kuriems 4-5 mėnesių amžiaus kūdikiams nebeužtenka vien mamos pieno, todėl jiems jau reikalingas papildomas maitinimas, o kai kuriems kūdikiams maitinimo vien mamos pienu užtenka iki 6 mėnesio pabaigos. Atsižvelgdami į kūdikio vystymąsi pradėsite ir jo papildomą maitinimą. Gal pastebėjote, kad kūdikis nepasisotina valgydamas mamos pieną ar pieno mišinį? O gal Jūsų kūdikis jau labai domisi nauju maistu ir nori valgyti iš šaukštelio? Pasitarkite su gydytoju, nes tai gali būti laikas pradėti naują etapą.

Išlikite kantrūs, jeigu kūdikis išspjaus pirmus košės šaukštelius. Supraskite, kad jam dar reikia mokytis nuryti naują tirštą maistą iš šaukštelio. Su kiekvienu šaukšteliu duokite nedidelį naujo maisto kiekį.

   *EB Mitybos komiteto (ESPGHAN - European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition) rekomendacijos.

 

Kodėl papildomas maitinimas yra toks svarbus?

Keturių-šešių mėnesių amžiaus kūdikiai nebegauna pakankamai maisto medžiagų ir energijos vien iš mamos pieno ar pieno mišinio. Be to, pradėjus valgyti tirštą maistą “į darbą įsijungia” kramtymo raumenukai, kurie yra aplink kūdikio burnytę. Galiausiai su papildomu maistu kūdikis atras begalę naujų skonių, o tai labai svarbu dėl jo tolesnio vystymosi.

 

Nuo ko pradėti papildomą maitinimą?

Per kelis ateinančius mėnesius dienos maitinimas mamos pienu ar pieno mšiniu palaipsniui bus keičiamas į maitinimą tirštu maistu. Pirmiausia rekomenduojame keisti pietų meto maistą, po to – vakarienės, galiausiai - pavakarių. Rytais Jūsų kūdikis toliau valgys pienuką.

Pradėkite nuo vienos rūšies HiPP daržovių tyrelės. Jos lengvai virškinamos, supakuotos nedideliuose - 125 g - indeliuose. Vadovaukitės “Trijų žingsnių taisykle”.

 

Papildomo maitinimo pradžia

Pagal „Trijų žingsnių taisyklę“

Papildomą maitinimą pradėkite pagal „Trijų žingsnių taisyklę“ nuo kelių šaukštelių (4-6) vienos rūšies daržovių tyrelės (pavyzdžiui, HiPP Bio Ankstyvųjų morkų arba HiPP Bio Pirmųjų moliūgų). Jūsų vaikutis nesijaus sotus nuo kelių šaukštelių daržovių tyrelės, todėl po to jam dar duokite mamos pieno arba pieno mišinio. Kiekvieną dieną po truputį didinkite daržovių šaukštelių skaičių. Išlikte ramūs, jeigu Jūsų kūdikis pradžioje nelabai norės valgyti tiršto maisto – kantriai bandykite vėl kitą dieną. Jeigu matote, kad vaikas gerai toleruoja vieną daržovę, po kelių dienų galite pasiūlyti kitą daržovę (jeigu papildomą maitinimą pradėjote nuo HiPP Bio Ankstyvųjų morkų, dabar pasiūlykite HiPP Bio Pirmųjų moliūgų tyrelę). Tai bus pirmas žingsnis. Po to prie jau valgytos daržovės pridėkite kitą daržovės rūšį, pavyzdžiui, bulvę (HiPP Bio Ankstyvosios morkos su bulvėmis). Tai jau bus antras žingsnis.

Jeigu pirmieji du papildomo maitinimo žingsniai vyksta sklandžiai, t. y. vaikas gerai toleruoja daržoves, tada apie trečią savaitę nuo papildomo maitinimo pradžios pradėkite daryti trečią žingsnį: prie dviejų daržovių pridėkite mėsytę, pavyzdžiui, HiPP Bio Morkos su bulvėmis ir ėriuko mėsa. Tokiu būdu pietų maitinimą pienu palaipsniui pakeisite į maitinimą iš daržovių ir mėsos.

 

Patarimai pradedant papildomą maitinimą:

  • Jūs galite pagaminti pietų patiekalą sumaišant dvi skirtingas HiPP tyreles: pageidaujamas daržoves (apie 90 g) su maždaug puse indelio (apie 60 g) HiPP mėsos ruošinio.
  • Deserto? Rekomenduojame kelis šaukštelius vaisių tyrelės, kurioje gausu vitamino C. Vitaminas C padeda iš mėsos geriau įsisavinti vertingą geležį.

Patarimas: pašildykite tiek maisto, kiek kūdikis suvalgys vieno maitinimo metu. Likutį laikykite šaldytuve ir suvartokite kitą dieną.

Svarbu! Jeigu maistelį šildote mikrobangų krosnelėje, tai nuo indelio nuimkite dangtelį ir jį pridenkite, pavyzdžiui, kepimo popieriumi. Atkreipkite dėmesį, kad mikrobangų krosnelėje maistas indelyje sušyla netolygiai. Todėl pašildytą tyrelę gerai išmaišykite. Prieš pradėdami maitinti atidžiai patikrinkite maisto temperatūrą. Naudokite plastikinį šaukštelį, kad nepažeistumėte stiklinio indelio. 

HiPP maisto produktų grupes atpažinsite pagal etikečių laukelio, kuriame nurodytas maitinimo amžius, spalvą: