Motorikos įgūdžių vystymasis

Apžvelgsime atskirus kūdikio amžiaus tarpsnius ir ką jis turėtų sugebėti per pirmus 12 mėnesių.


Pastaba: kiekvienas kūdikis vystosi pagal savo kalendorių. Vienų vystymasis gali tiksliai atitikti knygutėje aprašomus, o kitų gali skirtis. Jeigu turite abejonių dėl Jūsų kūdikio vystymosi, pasitarkite su gydytoju.

AmžiusKūdikio motorikoa raida
NaujagimisVaikutis dažnai atlieka nevalingus kojų ir rankų judesius, kuriems įtakos turi fiziologiniai refleksai. Jeigu kūdikiui duosite savo rankos pirštą, tai jis savo pirštukais mikliai jį pačiups. Jeigu paspausite pirštu viršutiniame paduko trečdalyje, tai jis tarytum griebs pirštais.
3 mėnesiaiKūdikis gulėdamas ant pilvuko ir remdamasis dilbiais tvirtai laiko pakeltą galvytę. Visu delnu sučiumpa didesnį žaislą, jį judina.
3-7 mėnesiaiAnkstyvieji refleksai praeina, atsiranda valingi judesiai. Kūdikis pradeda vartytis: pradeda verstis nuo nugaros ant pilvo, vėliau nuo pilvo ant nugaros. Pradžioje žaislus ima abiem rankom, vėliau laiko vienoje rankoje ir perduoda į kitą.
7-10 mėnesiųAtėjo laikas kūdikiui išbandyti gyvenamą vietą pačiam: mažylis pradeda savarankiškai judėti (ropoti) ir sėdėti. Mažus žaisliukus ima dviem pirštukais (nykščiu ir smiliumi), vėliau gali pirštų galiukais surinkti, pavyzdžiui, trupinius.
9-13 mėnesiųKūdikis be pagalbos atsisėda ir sėdi.
9-15 mėnesiųKūdikis, laikydamasis už baldų, juda pristatomu žingsneliu į šoną.
9-20 mėnesiųBe pagalbos pradeda eiti ir taip atranda naują dar nepažintą pasaulį.

Kūdikio motorikos raida yra nuosekli: pirmiausia jis pradeda pats nulaikyti galvytę, nuo nugaros apsiversti ant pilvuko, atsisėsti, šliaužti, ropoti, atsistoti ir galiausiai eiti.

Galite paskatinti savo kūdikį judėti suteikdami galimybę pradėti kaupti patirtį. Kaip galima dažniau guldykite kūdikį ant grindų (ant patiesalo) ir leiskite jam tiesiog pajudėti, pasispardyti arba pagulėti ant pilvuko.

Būkite apdairūs, kad vaikas judėtų saugiai – pašalinkite visus pavojų keliančius šaltinius.