Kūdikio užpakaliuko iššutimai: kaip padėti?

Kūdikio odelė yra labai jautri, ypač pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, tad iššutimų išvengti būna gana sunku. Beveik kiekvienas kūdikiui nutinka, kad užpakaliukas iššunta, atsiranda žaizdelės. Tai būna skausminga kūdikiui, ir nemalonu tėvams. Naudojant tinkamas kosmetikos priemones, iššutimus galite lengviau išgydyti, arba jų visai išvengti.

Kas yra iššutimai?

Kūdikių ir mažų vaikų užkaliuko iššutimą atpažinti nėra sunku. Jam būdinga: odos paraudimas, odos suskeldėjimas, kartais būna su žaizdelėmis. Pasitaiko atvejų, kada uždegimo vietoje atsiranda kandidozė. Tai dažniau pasireiškia vaikams, kurie vartoja antibiotikus. 

Kada atsiranda iššutimai?

Priežasčių atsirasti iššutimams yra daug. Kaikuriems vaikams užpakaliukas šunta dygstant dantukams. Taip pat tai gali būti susiję su kūdikio mityba. Tam gali turėti įtakos citrusiniai vaisiai ir rūgštūs gėrimai, prieskonių naudojimas.  Krūtimi maitinančios mamos atsiradus kūdikio iššutimams, turėtų vengti rūgščių vaisių, riešutų, šokolado ir kavos. Motinos pieno pakeitimas nujunkomu maistu ar vaiko liga (pvz. viduriavimas) taip pat gali sukelti užpakaliuko bėrimus. Kai kurie kūdikiai netoleruoja tam tikrų sauskeklnių sudėties elementų, odos priežiūros produktų, vonios priedų. Tad rasti užpakaliuko bėrimo priežastį ne visuomet būna paprasta.

Iššutimai. Ką daryti?

Jei Jūsų kūdikio užpkalaiukas paraudęs, stenkitės, kad jis kiek įmanoma būtų sausesnis, kad gautų kuo daugiau oro. Gijimo procesą palengvina dažnas sauskelnių keitimas. Esant sunkesniems uždegimams, po kiekvieno tuštinimosi atsargiai nusausinkite vaikučio užpakaliuką ir patempkite jį aliejumi ar kremu nuo iššutimų.

Kiekvieno sauskelnių keitimo metu pažeistas odos vietas užtepkite kremu, kuriame yra cinko. Toks kremas skatinanatūralų gijimą, yra priešuždegiminis ir daro odelę atsparesnę. Svarbu, kad tepamo kremo sluoksnis būtų plonas, kas oras galėtų lengvai patekti ant odelės.

Jei kūdikio odelė yra labai skausminga ir matomas uždegimas – kūdikio higienai skirkite ypatingą dėmėsį. Prieš kiekvieną sauskelnių keitimą kruopščiai nusiplaukite rankas, naudokite vienkartines servetėles arba rankšluoščius, kurie buvo plaunami 90°C.

Kada dėl iššutimų reiktų kreiptis į gydytoją?

Jei Jūs laikotės visų odos priežiūros rekomendacijų, o kūdikio užpakaliukas vis vien yra paraudęs ar iššutęs pasikonsultuokite su gydytoju ar vaistininku. Gydytojo konsultacija yra ypač svarbi, jei be klasikinių iššutimų simptomų vaikučiui pasireiškia kiti įspėjamieji ženklai, kaip aukšta temperatura, pakitusios išmatos ar pūliavimas.

Geriausia apsauga – prevencija

Norint, kad kūdikio užpakaliukas būtų sveikas, būtina reguliariai keisti sauskelnes. Taip pat rekomenduojama kuo dažniau leisti kūdikiui pabūti be sauskelnių – oro vonios yra labai kūdikio odelei.

Norint lengviau nuplauti užpakaliuką, į vandenį, su kuriuo prausite vaikutį, įlašinkite kelis lašus aliejaus. Specialistai nerekomenduoja naudoti muilo.

Esant kelyje užpakaliuką patogu valyti su odai draugiškomis servetėlėmis.